Telefon: 06-1-422-0753 | E-mail: ugyfelszolgalat@creditentry.hu
Aktualitások

Felmondás védett korúnak, táppénzen lévőnek

A felmondásra vonatkozó speciális esetekkel kapcsolatos kérdéseket intéztek olvasóink szakértőnkhöz; az egyik esetben védett korú munkavállaló határozott idejű munkaszerződésének felbontási lehetőségéről, a másik esetben táppénzen lévő dolgozó határozatlan idejű munkaviszonyának megszüntetéséről érdeklődtek.



Felmondás védett korú munkavállalónak

Egy cég 2018. december 31-éig szóló határozott idejű munkaszerződéssel van foglalkoztat egy védett korú, 1956-os születésű munkavállalót. Meg lehet-e szüntetni a dolgozó munkaviszonyát december 31-én, mivel a szerződése lejár, és azt nem szeretné meghosszabbítani a munkáltató? – kérdezte olvasónk.

A határozott időtartamú munkaviszony az Mt. 63. paragrafus (1) bekezdésének c) pontja alapján a határozott időtartam lejártával megszűnik. Ebből az következik, hogy nincs szükség külön intézkedésre egyik fél részéről sem, a munkaviszony minden egyéb körülménytől függetlenül – például várandósság, szülési szabadság, nyugdíjas minőség, védett kor stb. – megszűnik, tehát nem kell felmondást, azonnali hatályú felmondást közölni, vagy közös megegyezést aláírni.



Azaz a munkáltató nem köteles 2019. január 1. napjától továbbfoglalkoztatni a munkavállalót, és ezt a döntését meg sem kell indokolnia – válaszolta szakértőnk.

Felmondás táppénzen lévőnek

Határozatlan idejű munkaszerződésnél hogyan lehet felmondani a munkaviszonyt, ha táppénzen van a munkavállaló? – szólt a másik kérdés.



A felmondás közölhető a betegség miatti keresőképtelenség, a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség, mind a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság idején, azonban a felmondási idő csak ezek elteltével kezdődhet el (betegség esetén legkésőbb a betegszabadság lejártát követő egy év múltával).

Ilyenkor tehát a munkáltató joggyakorlása nem tilalmazott, azonban annak következménye, a munkaviszony megszűnése nem következik be, mivel a felmondási idő csak azután kezdődhet el, hogy a törvényben rögzített okok megszűnnek. Az így közölt felmondás esetén a munkáltató számára nem ismert, mikor ér véget a tilalmi időszak (például mikor lesz újra keresőképes a munkavállaló), ezért a jognyilatkozatában nem tudja megjelölni a felmondási idő kezdetét, sem annak végét, csak annyit tud közölni, hogy a felmondási idő a tilalom eltelte után kezdődik.

Azaz postai úton nyugodtan kiküldhető az indokolással ellátott felmondás, megjelölve a felmondási idő naptári napjának tartamát azzal a megjegyzéssel ellátva, hogy ezen felmondási idő a keresőképessé válás napján kezdődik meg – ecsetelte szakértőnk.

Forrás: adozona.hu
KÉRDÉSE VAN? AJÁNLATOT KÉRNE?

Keressen minket bizalommal könyvelés, bérszámfejtés vagy TB ügyintézés miatt akár telefonon, e-mail-ben, vagy személyesen. Munkaársaink rövid időn belül választ adnak Önnek bármilyen kérdésére! Árajánlat kérés itt.

Kérjen írásos ajánlatot most! Vagy hívjon bizalommal az alábbi elérhetőségeink egyikén!

Telefon: 06-1-422-0753
Mobil: 06-20-499-5210
info@xconsult.hu