Telefon: 06-1-422-0753 | E-mail: ugyfelszolgalat@creditentry.hu
Aktualitások

Céges ajándék: a juttatás körülményei is befolyásolják az adót

Adózási és adminisztrációs szempontból egyáltalán nem mindegy, minek nevezi, és milyen körülmények között szervezi a cég az üzleti partnerek, a dolgozók és azok gyermekeinek megajándékozását. Néhány dilemmára és az szja-törvény jövő évi változásaira is felhívjuk a figyelmet.

Amikor a társaság a munkavállalók gyermekei számára ajándékozással egybekötött szórakoztató eseményt szervez, a pénzügyi osztály munkatársai olyan kérdésekkel foglalkoznak, hogyan kell dokumentálni az eseményt, kell-e a résztvevőkről jelenléti ívet vezetni, vagy aláírással igazolni, hogy az ajándékot átvették. De nem minden esetben kell ilyen papírmunkát végezni, ugyanis az adminisztráció jelentős mértékben attól is függ, hogy a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) melyik paragrafusát alkalmazzuk. Sokan talán nem is tudják, hogy van választási lehetőség. Nézzük egyenként, mire érdemes figyelnünk.



Ha a csekély értékű ajándékokra vonatkozó rendelkezést nézzük, akkor az évi három alkalom és a minimálbér 10 százaléka sajnos olyan feltétel, melynek betartását analitikus nyilvántartással kell igazolnunk. Célszerű a nyilvántartásba vagy a gyermek adóazonosító jelét, vagy a személyes azonosító adatokat feltüntetni annak érdekében, hogy az ajándék igazolható módon egyes meghatározott juttatás legyen. Ha 2019-ben a gyermekeknek az éven belül esetleg több alkalommal tervezünk ajándékot adni, megfontolandó egy szórakoztató eseményen történő ajándékozás, ugyanis arra nem vonatkozik az évi egyszeri korlátozás.

Egy másik megközelítésben az ajándék 2018-ban még lehet olyan is, melyet belső szabályzatban rögzítettek és mindenki számára azonos feltételek mellett nyújtja a munkáltató. Ilyen esetben is célszerű dokumentálni, hogy ki vette át az ajándékot, de ebben az esetben sincs jelentősége, hogy hány alkalommal részesült a dolgozó, vagy a gyermeke ajándékban, sőt még a minimálbér 10 százalékát is meghaladhatja a juttatás értéke. Itt hívnám fel a figyelmet, hogy 2019-ben ilyen módon már nem adhat a munkáltató ajándékot, ugyanis ez a lehetőség megszűnik. Ennek következtében, ha a gyermek születésére tekintettel kimerítette a cég az évi egyszer adható csekély értékű ajándékozási lehetőséget, akkor sajnos ez a juttatás összevonás alá eső jövedelem lesz. Kérdés, hogy kinél? Abban az esetben, ha az ajándékot a gyermek kapja, a jövedelem bármennyire is furcsán hangzik a gyermeknél számfejtendő egyéb jövedelem lesz. Ennek elkerülése végett nem kifogásolható, ha az ajándékot úgy kezeljük, mint a munkavállaló munkaviszonyára tekintettel adott vagyoni érték. Ez esetben üröm az örömben, hogy az ajándék értéke után a magánszemélynek is keletkezik adófizetési kötelezettsége. Különbség abban lesz, hogy a gyermek részére számfejtett „ajándék”-ból csak szja-t míg a szülő esetében egyéni járulékokat is le kell vonni. A céget terhelő adókról (szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás) már ne is beszéljünk. Bízom benne, hogy azért 2019-ben is lesz olyan munkáltató, aki ennek ellenére ajándékot ad, sőt nagyvonalú lesz és felbruttósítja az ajándék értékét, annak ellenére, hogy a magyar szabályozásban erre vonatkozó rendelkezés nincs. Talán ez szerencsének is mondható, hiszen ami nincs, az nem is tiltott.

A harmadik és egyben a legkedvezőbb megközelítés, hogy az ajándék átadása szórakozással egybekötött eseményen történik. Ez esetben a teljes esemény költsége és az ajándékok is egyes meghatározott juttatásként adóznak, sőt az ajándék értéke akár a minimálbér 25 százalékáig is terjedhet. Jó hír, hogy ez a szabály jövőre sem fog változni, ezért az ajándékozást minden esetben ünnepséggel kell egybekötni annak érdekében, hogy az ajándék örömteli legyen, és ne kelljen foglalkozni az ajándék bérszámfejtésével.

A dolgozók részére adott karácsonyi ajándék hasonló megítélés alá esik. Idén még önfeledten örülhetünk a munkáltató által adott karácsonyi italnak, vagy édességnek. Sőt annak sincs akadálya, hogy a munkáltató karácsonyra kisebb-nagyobb értékben nevesített ajándék utalványt adjon az összes dolgozónak. Hangsúlyoznám még egyszer, idén, ugyanis 2019-ben már nem biztos, hogy belefér az évi egyszer adható ajándékba. Az utalvány nyújtásakor azonban már sokkal figyelmesebbnek kell lennünk. Ugyanis az ajándék, ha az egész éves teljesítményértékeléséhez kötődik, akkor nem lehet olyan vagyoni érték, amely után a munkáltató fizeti meg az adót. A törvény kimondja, hogy az ilyen juttatás – mivel a teljesítményre tekintettel kerül megállapításra – munkaviszonyból származó jövedelemként adózik, függetlenül attól, hogy azt utalvány formájában biztosítják. Erre az idei ajándékozásnál és jövőre is egyaránt figyelni kell.

A karácsonyi juttatás egy speciális formában is megvalósulhat, amikor a munkáltató jelentős mennyiségi kedvezménnyel megvásárolja a terméket, legyen az karácsonyi pulyka, vagy szaloncukor és ezen a kedvezményes áron értékesíti a dolgozók részére. Bár ilyen esetben a „juttatás” elég sok adminisztrációval jár, de szja-kötelezettséget nem von maga után. (Az idevonatkozó szabály jövőre nem változik.)

Karácsonykor hagyomány a jelentős üzleti partnerek részére is ajándékot küldeni, vagy szórakoztató eseményt szervezni. A karácsonyi party teljes egészében adóköteles juttatásnak, méghozzá reprezentációnak számít. A rendezvény teljes költsége terembérlet, vendéglátás, szórakoztató programok áfát is tartalmazó értéke után 1,18-szoros adóalapra vetítve 15 százalék szja-t és 19,5 százalék ehót kell fizetni. E tekintetben jövőre csak annyi változik, hogy az eho helyébe szocho-kötelezettség lép, mely, ha minden jól megy a költségvetési bevételek szempontjából, jövő ilyenkor már csak 17,5 százalékos terhet fog jelenteni.

A karácsonyi party-n – mivel az szórakoztató esemény – nemcsak az üzleti partnereknek, hanem a dolgozóknak is adhatunk ajándékot a minimálbér 25 százalékát nem meghaladó értékben. Ha az idén átadott ajándék sport vagy kulturális eseményre való belépésre jogosít, akkor idén még az utalvány is adómentesen adható. Jövőre már csak a konkrét eseményre szóló vissza nem váltható jegy és bérlet adható adómentesen a minimálbér összegéig ugyanazon személynek. Melyről nyilvántartást is kell vezetni a nyomonkövethetőség és az adómentesség ellenőrizhetősége érdekében.

A karácsonyi csapatépítés, vendéglátás történhet úgy is, hogy nem az egész cég ünnepel együtt, hanem a kisebb kollektíva elmegy egy étterembe megünnepelni az évzárást. Elgondolkodtató, hogy ebben az esetben – mivel rendezvény nem társul a programhoz –, lehet-e alkalmazni az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályt. A törvény úgy rendelkezik, ha több személy együttesen jogosult a termékre, a szolgáltatás igénybevételére, és az egy főre jutó érték nem állapítható meg, akkor az tekinthető egyes meghatározott juttatásnak. A megoldás: svédasztal és korlátlan italfogyasztás. Ilyen eseményeknél is kerüljük az éves munka jutalmaként nevesíteni az ilyen lehetőséget, mert az sajnos munkaviszonyból származó jövedelemként adózik. Ez a szabály jövőre sem változik.

Egy olyan karácsonyi ajándékkal zárnám a sort, mely a jótékonykodásról, az elesett, rászoruló emberek támogatásáról szól. Ha magánszemély ad ajándékot a rászorulóknak, az mentes az adó alól, és az esetek zömében illetékkötelezettséget sem von maga után. A társaságok, akik nem vagyoni előny érdekében, közhasznú alapítványokon keresztül támogatják a rászorulókat – bizonyos feltételek mellett – szintén a tao-alap növelése nélkül juttathatnak ilyen adományt.

Forrás: adozona.hu
KÉRDÉSE VAN? AJÁNLATOT KÉRNE?

Keressen minket bizalommal könyvelés, bérszámfejtés vagy TB ügyintézés miatt akár telefonon, e-mail-ben, vagy személyesen. Munkaársaink rövid időn belül választ adnak Önnek bármilyen kérdésére! Árajánlat kérés itt.

Kérjen írásos ajánlatot most! Vagy hívjon bizalommal az alábbi elérhetőségeink egyikén!

Telefon: 06-1-422-0753
Mobil: 06-20-499-5210
info@xconsult.hu