Aktualitások
Új ellátás 2019-től: ki kaphat gyermekek otthongondozási díját?
Számos ponton módosulnak az ápolási díjra vonatkozó szabályok (egyebek mellett nő az ellátás összege) a minap benyújtott egyes szociális, gyermekvédelmi tárgyú, valamint egyéb kapcsolódó törvények módosításáról szóló T/3623 szóló törvényjavaslat révén, és új szociális ellátási forma, a gyermekek otthongondozási díja jön létre.A javaslat értelmében ezt az ellátást az a vérszerinti vagy örökbefogadó szülő igényelhetné, aki
a súlyos fogyatékosságából eredően önellátásra képtelen vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekéről, illetve
a tartós betegségéből eredően önellátásra képtelen gyermekéről
gondoskodik.
Egy szülő számára egyidejűleg csak egy gyermekek otthongondozási díjára való jogosultság állapítható meg, valamint egyazon gyermekre tekintettel csak egy szülő részesülhet gyermekek otthongondozási díjában.
Ugyanakkor az ellátás összegére vonatkozóan a szülő kérheti, hogy a fent említett feltételek teljesülését a járási hivatal több gyermekre figyelemmel is vizsgálja.
A gyermekek otthongondozási díjának havi összegét a 2019. évre vonatkozóan 100 ezer forintban állapítja meg a javaslat azzal, hogy ezt követően a gyermekek otthongondozási díjának havi összegéről az Országgyűlés a központi költségvetésről szóló törvény elfogadásával egyidejűleg dönt majd.
Ha a szülő több olyan gyermekéről is gondoskodik, akire tekintettel a gyermekek otthongondozási díjára való jogosultsága megállapítható lenne – e feltételek fennállásának időtartama alatt – a havi összeg másfélszeresében megállapított ellátást kell folyósítani a számára. Ez 2019-ben tehát 150 ezer forintot jelenthet.
Az otthongondozási díjra főszabályként a szülő jogosult, de a szülőn kívül a gyermek más, a gyermekkel közös háztartásban élő hozzátartozója számára is megállapítható, ha a szülőnek az ellátásra való jogosultságát a gyermekre tekintettel korábban már megállapították, de a szülő meghalt, a szülői felügyeleti joga a Ptk. 4:186. paragrafus (1) bekezdésének a), c), e), h) pontjai vagy a 4:186. paragrafus (2) bekezdése alapján szünetel, illetve azt a bíróság megszüntette, vagy a gyermek állandó és tartós gondozásában a saját egészségi állapotára figyelemmel akadályozottá vált.
A szülő egészségi állapotára figyelemmel fennálló akadályozottság tényét és várható időtartamát a járási hivatal a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló kormányrendeletben meghatározott feltételeknek megfelelő szakértő szakvéleménye alapján állapítja meg.
A gyermekek otthongondozási díjának havi összege a más rendszeres pénzellátásban részesülő jogosult esetén a 100, illetve a 150 ezer forint és a részére folyósított más rendszeres pénzellátás havi bruttó összegének a különbözete. Nem kell figyelembe venni a 39/B paragrafus (5) bekezdésének a) pontja szerinti rendszeres pénzellátásokat, ha az ott meghatározott feltételek fennállnak, továbbá a szülő részére folyósított csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat vagy gyermekgondozást segítő ellátást, ha azt nem a gyermekek otthongondozási díjára jogosító gyermekre tekintettel állapították meg, valamint a gyermeknevelési támogatást.
A törvény 39/B paragrafusának (5) bekezdésében említett rendszeres pénzbeli ellátások:
– sajátjogú nyugdíj,
– korhatár előtti ellátás,
– szolgálati járandóság,
– táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, rokkantsági ellátásban, vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 33. paragrafusának (1) bekezdése alapján megállapított rehabilitációs ellátás.
A felsorolásból az is következik, hogy a gyermekek otthongondozási díjára való jogosultság továbbra is fennáll majd, ha a szülő
a Tny. szerint saját jogú nyugdíjasnak minősülő ellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, rokkantsági ellátásban vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 33. paragrafusának (1) bekezdése alapján, a törvény erejénél fogva rehabilitációs ellátásban részesül,
a fenti ellátásra való jogosultság keletkezését megelőző napon a gyermekek otthongondozási díjára volt jogosult, és
az említett ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző húsz éven belül a gyermekek otthongondozási díjára, illetve a szociális törvény 41. paragrafus (1) bekezdés a) pontjának aa) alpontja szerinti vagy a kiemelt ápolási díjra való jogosultsága együttesen – összeszámítva – legalább tíz évig fennállt.
Vagy például, ha az édesanya egyik gyermekére tekintettel csedben, gyedben, gyesben részesül, az nem befolyásolja a másik gyermekére tekintettel megállapított otthongondozási díjának összegét.
A gyermekek otthongondozási díja folyósításának időtartama szolgálati időre és egészségügyi szolgáltatásra jogosít. A díjat 10 százalékos nyugdíjjárulék terheli majd, kivéve azt az esetet, ha öregségi nyugdíjasról van szó, illetve a korhatárt betöltött özvegyi nyugdíjasról.
Az otthongondozási díj mellett napi 4 órában lehet majd keresőtevékenységet folytatni. Ennek „hatása” az egyéni és társas vállalkozó járulékfizetési kötelezettségére megegyezik majd az ápolási díjjal összefüggő szabályokkal.
Forrás: adozona.hu